O Miami Vice w Vice City

Poniższy tekst został napisany przez: Jakub Robert Marszałek

Po maratonie Miami Vice naszła mnie ochota na wychwycenie możliwie dużej ilości nawiązań do serialu w Vice City oraz Vice City Stories. Poniżej trochę oczywistości, ale także mniej znanych easter eggów. Trafi się też kilka lekkich spoilerów, więc jeśli ktoś zamierza zapoznać się z tym klasykiem, to czyta na własną rękę.

1. Lance Vance, czyli Rico Tubbs

Jak pewnie większość z was wie, głos Lance’owi podkładał aktor Philip Michael Thomas, który w latach 80-tych wcielał się w rolę Rico Tubbsa – policyjnego partnera głównego bohatera Miami Vice, Jamesa „Sonny’ego” Crocketta.
Na tym jednak nie koniec. Vance’m i Tubbsem kierują bardzo podobne motywacje: obydwoje stracili brata podczas transakcji narkotykowej i szukają zemsty na sprawcach tych wydarzeń.
Ponadto ubrania Vance’a z Vice City Stories mogą nasuwać skojarzenia ze stylem serialowego gliniarza.

2. Muzyka

W zasadzie banalnie prosty temat. Zarówno Vice City, jak i Vice City Stories, są wręcz przeładowane hitami lat 80-tych, w tym piosenkami wykorzystanymi w Miami Vice (In The Air Tonight od Phila Collinsa, I Want To Know What Love Is autorstwa Foreigner itp.). Wśród utworów znajdujących się w grach natrafić możemy między innymi na Crockett’s Theme autorstwa Jana Hammera – słynny motyw wielokrotnie pojawiający się w serialu.

Oficjalny soundtrack gry wydany na płytach CD zawiera także utwór Glenna Freya, Smuggler’s Blues. Piosenka ta została wykorzystana w pierwszym sezonie Miami Vice, w odcinku pod tym samym tytułem. Dlaczego ostatecznie nie trafiła do samej gry? Trudno powiedzieć, jednakże jest to niewątpliwie spora strata, gdyż utwór wręcz idealnie pasuje do klimatu Vice City.

3. Bryan Forbes

Nieco zapomniana postać z Vice City Stories. Forbes to agent DEA (wydział od narkotyków), którego ewidentnie wzorowano na serialowym Sonnym. Biały garnitur? Zgadza się. Pastelowa koszula? Jest. Ferrari Day…Stinger? Jest.

4. Ferrari Daytona/Stinger oraz Ferrari Testarossa/Cheetah

Jak już wspomniałem o samochodzie Forbesa, to należy trochę podrążyć temat. W Miami Vice w oczy rzucają się dwa samochody: Ferrari Daytona Spyder (sezony 1-3) oraz Ferrari Testarossa (sezony 3-5). Auta te znajdziemy w grach, rzecz jasna pod innymi nazwami. Daytona to Stinger, a Testarossa to Cheetah.

Warto zwrócić uwagę na to, że rockstarowa wersja Daytony swoją nazwę zawdzięcza wyrzutni rakiet Stinger, czyli broni, która zniszczyła pojazd Crocketta na początku trzeciego sezonu.

W Vice City Stories po osiągnięciu odpowiedniego poziomu poszukiwań, gracz zostaje narażony na ataki policjantów poruszających się Cheetahem. Nazwiska policjantów z VCDP squad to między innymi…Cracker i Butts.

5. Ekran ładowania

Sprawa jest prosta, jedna z grafik, które możemy oglądać czekając na uruchomienie się gry to w zasadzie kadr z serialu.

6. Znajdźki

Dobrze znane totemy do zbierania w Vice City to nic innego, jak nawiązanie do posążków z kokainą, które widzowie Miami Vice mogli zobaczyć w odcinku Milk Run.

7. Ricardo Diaz

Choć wątek Diaza to raczej nawiązanie do Scarface, również i tu możemy znaleźć lekkie odniesienie do Miami Vice. Wprowadzony w sezonie piątym El Gato przypomina Diaza nie tylko z wyglądu, ale także z zachowania. Głosu postaci gangstera użyczył Luis Guzman, który odegrał epizodyczną rolę w Miami Vice.

8. Phil Collins

Jedna z największych gwiazd muzyki rozrywkowej pojawiła się we własnej osobie zarówno w Miami Vice, jak i w GTA. Wątki bohaterów granych przez piosenkarza nie są w żaden sposób podobne (w serialu wcielił się w oszusta, w grze wystąpił po prostu jako Phil Collins), jednakże trudno nie odbierać tej analogii jako puszczenia oka do ludzi znających dzieło Michaela Manna. Dodatkowo najsłynniejszą scenę z serialu jest scena, w której główni bohaterowie jadą nocą przez miasto w akompaniamencie In The Air Tonight z solowego debiutu Collinsa. Utwór ten pojawia się w Vice City Stories.

9. Kubańczycy

Gang Kubańczyków odgrywa znaczącą rolę zarówno w Vice City, jak i w Vice City Stories. Jego członków łatwo zidentyfikować dzięki charakterystycznemu ubiorowi. Koszulki części Kubańczyków są żywcem wyjęte z pilotażowego odcinka Miami Vice.

10. Sonny Crockett jako NPC

Po ulicach Vice City spacerują przechodnie najprawdopodobniej wzorowani na Donie Johnsonie w roli Sonny’ego Crocketta.

Oczywiście na pewno pominąłem kilka spraw, w końcu serial liczy 112 odcinków i trudno wychwycić wszystko, co mogło stanowić inspirację dla R*.