Gothic 2 NK – najlepszy do speedruna, czyżby przez błędy?

Speedruny dla pasjonatów i fanów gier to niezwykle trudna do wykonania rzecz.
Dobry speedruner powinien znać możliwości gry, bugi, glicze i inne rzeczy które pozwolą mu przejść grę w bardzo szybkim czasie.

Gothic 2 Noc Kruka (na zwykłym Gothic 2 nie sprawdzone) zawiera jeden ciekawy błąd, który jest wykorzystywany przez osoby bawiące się właśnie w speedruny.
Błąd ten polega na tym, że przez pewien trik, który jak widać na filmiku, gracz do momentu wczytania gry dostaje kilkukrotną szybkość niż normalna, przez co można przejść Gothic 2 Noc Kruka w bardzo szybkim czasie bez pomijania żadnego z rozdziałów.

Bug ten pozwala także na szybszą walkę, np. jeżeli mamy do czynienia z większą liczbą bandytów, lub kilkoma orkami – przy dobrej kuszy lub runie nasi przeciwnicy będą padali jak kaczki.

A co jeżeli gracz chciałby w pierwszym lub drugim rozdziale kupić sobie coś w klasztorze (np. zwój, czy kostur), a przy okazji nie byłby ani nowicjuszem, ani magiem ognia, a dla przykładu najemnikiem? Na to są dwa sposoby.
Pomijając błąd podany wyżej, można się doszukać też większych ilości błędów, jak np. odległość dachu klasztoru Magów Ognia od skały, która jest za mała – z resztą kto by szedł górą do klasztoru?
PS. Oglądając ten filmik zauważcie, że w 50-tej sekundzie można skręcić w lewo i dostać się do Słonecznego Kręgu.

Bug ten wykorzystuje się (wykorzystywano) nawet w trybie multiplayer, gdzie można się albo dobrze ukryć, albo atakować z całkowitego zaskoczenia – nikt nie wiedział skąd będzie atak, czy od frontu czy od tyłu, czy może już przeciwnicy są na dachu 🙂
Zapomniano niestety też o wysokości skały od przodu klasztoru, która umożliwia wejście na dach klasztoru od strony frontowej:

Dobrze, że chociaż nie zapomniano o błędzie z pierwszej części gry, przez który np. Gorn w wolnej kopalni po zabiciu strażnika zaczął po chwili atakować gracza 😉

Podsumowując: Gothic 2 NK jest częścią gry, w której zapomniano o wielu bardzo ważnych elementach jak np. możliwość przedostania się od wieży Xardasa, aż do przełęczy.
Niestety, ale chyba raczej do dzisiaj się nie dowiemy z jakiego powodu zapomniano o tak ważnych szczegółach jak ostrość brył czy wysokość między jednym czy drugim – a może zrobiono to celowo? Naprawić jedno, ale spieprzyć drugie – coś jak Stormeus i jego panowanie dla Vice City Multiplayer.
Któż to wie 🙂


PS.2. Jak się komuś nudzi to niech przebiegnie całą mapkę po górach bez użycia kodów, może dowiemy się przypadkiem, że do Jarkendaru można się dostać nie tylko przez portal!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x