Gothic – kilka bugów, kilka ułatwień

Grając w Gothica zazwyczaj jak to mówią na TVGry – „liczę na glicze” – ale też staram się przechodzić tą grę w najkrótszym czasie. Tematyką Gothica zajmuję się już od ponad 11 lat i troszkę sztuczek w tej grze znam.
Każdy kto gra bądź grał w grę Gothic będzie chciał kiedyś, przy którymś zadaniu, ułatwić sobie rozgrywkę i po to właśnie jest ta notka, aby ułatwić grę, oraz ukazać błędy programistów – niekiedy nawet ciekawe. Zapraszam do lektury 🙂

Każdy gracz na początku gry zastanawia się do jakiego obozu mógłby dołączyć. Część nowych graczy wybiera zazwyczaj Stary Obóz, ale są i tacy co dołączają do Nowego Obozu.
Jeżeli jest się w tej części, która dołącza do Starego Obozu, to następne pytanie jakie przychodzi to mag czy strażnik?
Na pierwsze pytanie ciężko jest mi odpowiedzieć, bo każdy weźmie to co lubi, zaś na drugie pytanie już jest łatwiej, bo można wykorzystać bug który występuje w miejscu wybrania maga.

Gdy udzielimy poprawnych odpowiedzi na pytania Corristo to ten powie nam byśmy poszli za nim na górę, gdzie zostaniemy przyjęci w poczet magów ognia, zaś wtedy jeszcze nie jest przypisana nam gildia (która przypisze się jak już pójdziemy z nim na górę i on zacznie rozmowę z Bezimiennym), tak więc możemy pójść do Thorusa i wybrać drogę strażnika, po czym idziemy do Stone’a, bierzemy miecz i zbroję, a następnie wracamy do Corristo i zostajemy magiem ognia – dwie pieczenie na jednym ogniu!

Powyższy sposób jest dostępny dopiero od 10 levelu, a co jeżeli byśmy chcieli mieć już dwie runy nie będąc magiem? Mam na myśli o runach takich jak kula ognia oraz bryła lodu?
W drugim rozdziale można kupić zwój przemiana w krwiopijcę oraz sopel lodu czy też piorun kulisty u takich kupców jak Torrez, Ball Cadar, lub u Cronosa. Daje nam to taką możliwość, że po kupieniu dwóch zwojów z przemianą, 10 zwojów z soplem lodu bądź ok. 5 z piorunem kulistym, wychodzimy poza obóz, zamieniamy się w krwiopijcę, lecimy pod wieżę Xardasa, tam się odmieniamy, zabijamy Ognistego Golema, zabieramy jego serce, następnie zabijamy Lodowego Golema (jego serce też zabieramy) i wracamy pod obóz również jako krwiopijca.
Od tego momentu te dwa serca będą do naszego użytku, dzięki czemu będziemy mieli czar kula ognia i bryła lodu aż do czwartego rozdziału 😉

Następny ciekawy bug to bug z zapisem i wczytaniem – nie działa na ludzi i orków. Jego działanie jest takie, że np. gonią nas pełzacze i są bardzo blisko, to wtedy zapisujemy grę i ją wczytujemy, a następnie uciekamy dalej, zapisujemy, wczytujemy i uciekamy dalej. Pełzacze będą wówczas na chwilę się zatrzymywać, aż w końcu będą tak daleko, że sobie odpuszczą dalszy pościg za bohaterem.

Następnym fajnym ułatwieniem w grze jest przemiana w krwiopijcę. Krwiopijca to fajny potworek, bo on jest w stanie wlecieć tam gdzie nie da się normalnie wejść, np. w trzecim rozdziale jak jest zbieranie kamieni ogniskujących to jeden z tych kamieni trzeba sobie wziąć za pomocą telekinezy, albo przemienić się w krwiopijcę i tam wlecieć – oczywiście przy chęci zmiany w krwiopijcę zalecane jest przyjść tam przed misją ze zbieraniem kamieni, zabić wszystkie harpie i następnie wziąć sobie ten kamień.
Przykłady są również pokazane w tym filmiku:

Ostatnim takim fajnym ułatwieniem są kupcy np. Fisk lub Sharky, których można pobić, zabrać wszystko, a następnie poczekać do następnego rozdziału i powtórzyć tą akcję ponownie. Dzięki temu można uzbierać niezłą sumkę która i tak kiedyś się przyda. Sharky bodajże w piątym rozdziale ma super zestaw broni w swoim eq – polecam zajrzeć 🙂

A teraz tak na koniec – wiecie, że jeżeli orkowie za bohaterem wbiegną do Starego Obozu i zaczną atakować to wtedy cały obóz się rzuci do walki? To że się rzuci to wie każdy, ale problem w tym, że na bohatera – to ci suprise.
Resztę informacji z ułatwieniami w grze znajdziecie w pierwszej notce na temat gry Gothic.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x