Podsumowanie z gry Gothic

Jako fan gry Gothic staram się grać tak aby znajdować jak najwięcej błędów oraz ułatwień dzięki którym zwykły gracz będzie mógł przejść grę o wiele szybciej niż wcześniej. W swoich ostatnich notkach pokazałem kilka sposób na ułatwienie gry w pierwszym rozdziale, zaś dzisiaj pokażę już tylko same ciekawostki.

Ostatnio zastanawiałem się czy da się zdobyć jaja pełzaczy już w pierwszym rozdziale i po kilku próbach znalazłem na to sposób.
Najważniejsze by mieć serce golema (ognia), a następnie zebrać dość dużą ilość miksturek many, dwie przemiany w chrząszcza i wykorzystywać buga z zapisem i wczytaniem. Na filmiku z poprzedniej notki widać, że bug z zapisem i wczytaniem działa na pełzacze, więc teraz można się przemienić w chrząszcza w pewnym miejscu (pokazanym niżej) co spowoduje teleportację na drugą stronę, następnie odmienić się i pokonać wszystkie pełzacze, królową i zdobyć jaja. Proste? Proste!

Hmm, ale nikt nie sprzedaje przemian w pierwszym rozdziale!!

To nie problem, bo jeżeli ktoś już kiedyś przeszedł grę Gothic to wie w którym miejscu jest skrzynia (pokazana niżej) w której znajdziemy akurat dwie przemiany w chrząszcza 😉

A kto pamięta jak mówiłem o mieczu na początek?

Jak ktoś pamięta to pewnie wie, że mówiłem o mieczu bojowym, ale jeżeli komuś się nudzi to można skopać najpierw strażników Laresa, odebrać im broń, Roscoe, a następnie Laresa.
Kolejną osobą, której można zabrać broń to Silas.
I ostatnią osobą, którą już można zabić to Gor na Drak, gdyż gdy on nauczy bohatera wycinania wnętrzności pełzaczy to przestanie być przydatny dla fabuły i gracz może ze spokojem zabić jego i jego kompana.
Oczywiście gracz nie dokona tego bez serca golemów (ognia i lodu), ale jeżeli komuś zależy na znalezieniu lepszej broni bez walki z nimi to przydatne pozostaje obejrzenie filmików dotyczących gry Gothic, gdzie gracze pokazują miejsca w których można zdobyć dość dobre bronie jak na sam początek rozgrywki.

A teraz najważniejsze…

Każdy gracz zazwyczaj wybiera Stary Obóz na początku gry jako obóz do którego chce dołączyć, ale czy którykolwiek gracz zadał sobie chociaż pytanie, do której obozu łatwiej jest dołączyć lub do którego obozu powinno się dołączyć?
Strzelam, że zapewne nie, ale najłatwiej jest dołączyć do Obozu Bractwa i to widać na speedrunach Lorda Saradoca, zaś do obozu do którego powinno się dołączyć jest ciężko odpowiedzieć. Ogólnie wszystko zależy od tego w co się chce konkretnie bawić – czy walić we wszystko „fajerbolem” czy jednak kosić gości w majtkach (orków) jak kosiarka kosi trawę? Na to pytanie raczej nie ma odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego jak chce się przejść grę.

Ogoólnie po dołączeniu do Bractwa jako nowicjusz mamy możliwość nauki magicznych kręgów u Balla Cadara, walki mieczem jednoręcznym zaś u Scatty’iego oraz Gor na Totha, tak samo jest ze siłą (Diego, Cor Angar, Gor na Toth), zręcznością (Diego, Gor na Toth), a także z maną (Gor na Toth, Ball Cadar, Cronos, Torrez).
Z moich obserwacji zauważyłem, że magia runiczna przydaje się dopiero w czwartym rozdziale, kiedy to trzeba zejść do miasta orków i kiedy wszystkie znajdujące się tam stworzenia (prócz strażników świątynnych i pełzaczy) można zabić za pomocą czaru „śmierć nieumarłym”, a czar ten wymaga piątego kręgu magii, którego można wyuczyć się u samego Saturasa.

Czy wiesz, że…

Y’Beriona da się zabić, ale dopiero w trzecim rozdziale, kiedy to dochodzi do „przywołania śniącego”. Y’Berion wówczas ma tylko 1HP, więc bohater przy Cor Angarze może go zaatakować, a po chwili zabić, ponieważ po uderzeniu oraz po zabiciu Y’Beriona Angar rzuca na bohatera czar snu dzięki któremu strażnicy świątynni nie zdążą powalić Bezimiennego, gdyż ten już został położony przez Angara (nie został pokonany, ale strażnicy dają sobie spokój).

Można całkowicie pominąć rozdział drugi, a tym samym można nie wykonać zadania zleconego przez Y’Beriona. Wystarczy w pierwszym rozdziale zebrać jaja pełzaczy, odebrać almanach z rąk czarnych goblinów, dołączyć do któregoś z obozów, ominąć Lestera, pobiec do Cor Caloma i wręczyć mu jaja złożone przez królową pełzaczy, a następnie wręczyć almanach. Po filmiku z przebudzenia śniącego pojawi się informacja z rozdziału trzeciego. Almanach i kamień ogniskujący bohater i tak odbierze, gdyż te będą w skrzyni Cor Caloma.

Można zebrać dwa kamienie ogniskujące jeszcze w pierwszym rozdziale. Pierwszy można zebrać idąc do kanionu trolli i tam gdzie jest barykada należy zamienić się w chrząszcza, podbiec do kamienia, zapisać, wczytać, wziąć go, zapisać, wczytać, wyjąć miecz, zeskoczyć na dół machając mieczem, schować i uciec.

Drugi kamień jest w starym klasztorze, zaś tam wystarczy pójść po klucz (zrzut ekranu wyżej – tam gdzie są dwa czary przemiany w chrząszcza), przebiec obok zębaczy wykorzystując bug z zapisz/wczytaj, przejść przez mur będąc chrząszczem, przebiec obok zębaczy oraz cieniostwora tym samym sposobem (zapisz/wczytaj), a następnie uciec stamtąd wybraną metodą.
Trzeci kamień można zebrać, ale bez serca ognistego golema i jednego z czarów (przemiana w krwiopijcę lub telekineza) nie ma co próbować, no chyba że ktoś ma to może pobiec do górskiej fortecy (wykorzystując wcześniej wspomniany bug), zabić harpie za pomocą kuli ognia i albo wziąć ten kamień za pomocą telekinezy, albo wlecieć tam za pomocą czaru przemiany w krwiopijcę i następnie wrócić za pomocą wodospadu.

Jest to już ostatnia notka na temat gry Gothic i mam nadzieję już nie wracać do tego tematu, bo sądzę, że tą notką wyczerpałem temat całkowicie i raczej nic nowego już nie odkryję.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x